I'm a veteran of college food (and have the pounds to show for it) so trying to decipher RPS food options for incoming freshmen is a bit difficult. If you have the I-Bucks 60 plan, my math says $3250 in purchasing power divided by 40 weeks (2 semesters) comes to 81.50$ a week (retail prices) or about $10/meal for 8 meals a week (actual purchase price without discounts).
This is listed as the most popular option. What I'd like to know is what can one actually buy with this $10/day so that I can plan accordingly... Any feedback from existing IU foodies will be appreciated. DD2 will be at Collins LLC.
↧